Aga kust sa selle mõtte üles korjasid?


Hei!
Eile õhtul tuli jutuks kopeerimine ja üks ühele ideede teostamine fotograafias. Kuigi ma ise ei oska sellist asja kuidagi hinge võtta või selle peale kurjaks saada, sain ma siiski inspiratsiooni alljärgnevaks postituseks 😉
Fotograafia on ühest küljest üks lõputu auk, kus natukene vaeva nähes on võimalik orginaalsuse ja uudsete ideedega silma paista. Teisest küljest on paratamatu see, et inimeste stiilid või mõtted kattuvad. Eriti kui arvestada seda, et praegusel ajal on fotograafe ja hobifotograafe kerkimas nagu seeni pärast vihma (ma ise kaasaarvatud). Seega on eriti oluline leida oma stiil ja oma käekiri. Leida see miski, mis sind teistest eristab. Ka selleks on mitmeid võimalusi.

TÖÖTLUS
On fotograafe, kes on leidnud enda jaoks kindla fototöötlusstiili. Nad tunnevad ennast selles mugavalt, neile meeldib lõpptulemus ja neil on hulga kliente, kes neid just töötlusstiili pärast austavad ning ikka ja jälle nende kaamera ette lähevad.

STILISTIKA
 Jälgin ise mitmeid professionaalseid fotograafe, kes kasutavad mingit kindlat stilistikat oma sessioonidel. Olgu selleks siis Steam Punk, Street Style, muinasjutud või mis iganes. Jällegi. Nad on pühendunud ühele stiilile, uurinud seda põhjalikult ja katsetavad järjest uusi versioone ja uurivad, kui sügavale ja kaugele selles stilistkas minna saab.


KINDEL SIHTRÜHM
On professionaalsed pulmafotograafid, kelle sissetulek põhinebki 90% pulmade pildistamisest. Samamoodi, on nad ennast sellel ja ainult sellel alal pikalt ja põhjalikult arendanud. Sama kehtib ka nende kohta, kes ainult beebi-, portree- või looduspilte teevad.
      
      Esiteks, ei tähenda see seda, et sellised fotograafid, kellel on oma kindel stiil, ei tegeleks vahepeal muude asjadega. Või et kui sul on välja kujunenud oma stiil ja käekiri, ei tohiks sa muud katsetada. Muidugi võid! Peadki ju!
Teiseks, selliseid kategooriaid saab tuua veel ja veel. Aga et asja põnevamaks ajada, toon ma neljanda variandina välja hoopis…
       COPY/PASTE
 Mis need veel on eks ole? Need on nimelt need, kes leiavad interneti avarusest, ajakirjadest, televisioonist, muusikavideodest… Kust iganes! IDEE! Ja siis kopeerivad selle idee üks ühele oma töösse. Lihtne! Muud keerulisemat selgitust siin taga ei olegi.

Miks ma need välja tõin? 
Enne kui ma selgitama hakkan, siis toon ühe näite, mis hiljem kasuks tuleb.
   
Ülikoolis oli meil lihtne reegel: kui kasutad kellegi teise ideed, tsitaati jne, siis viita. Keegi ei keela oma idee teostamisel kasutada kellegi teise varasemaid ideid või mõtteid. Aga kui ei viita, siis… On tegemist lihtsa plagiaadiga. Punkt.
Niisiis?
Minu seisukohalt ongi normaalsus see, et fotograafid otsivad ideid ja inspiratsiooni igalt poolt. Olgu selleks siis loodus, inimesed nende ümber, raamatud, laulud VÕI teiste fotograafide tööd. Nagu ma varasemastes postitustes olen kirjutanud, siis Haldjasarja idee saigi alguse loodusest. Käisime talvel rabamatkal. Nägin seda võrratut loodust ja ütlesin Tõnisele seal samas, et kevadel tulen ma siia Reeliga pildistama ja ma juba tean täpselt, kuidas ja milliseid pilte ma saavutada tahan. Ja nii on see edasi läinud iga järgneva haldjalooga. Olgugi, et viimane idee Veehaldja/Merineitsi/Sireeni (nimeta kuidas tahad) tuli Annabellilt, siis selle karakteri loomiseks võtsin inspiratsiooni loodusest.
Meigi inspiratsioon tuli mälestuste kogumist – ehk siis sihitult internetis tuulates (me kõik teeme seda), jäävad ikka ja jälle ette mõned pildid või ideed mis mällu sööbivad.
Ja ongi olemas – leiad inspiratsiooni ja teostad.
Küsitavaks saavad olukorrad, kus üks fotograaf, olles leidnud teise fotograafi töödest idee, teostab selle idee üks ühele. Kas ma ise olen selles olukorras päris puhas poiss (tüdruk?)? Ei. On üks foto, mis ei olnud mitu mõte, mis ei olnud minu idee, aga oli kliendi soov ja kukkus teine päris armsalt välja. Kas ma kõhklesin seda pilti tehes? Ei! Aga siin kohal räägimegi ühest fotost, mitte kogu ideest.
Kas kellegi teise idee/töö üks ühele kopeerimine on üdini kurjast?

Ei. Minu jaoks mitte. Kui sul on soov harjutada, proovida uusi asju, proovida midagi mis sulle meeldib… Anna tuld! Sulle meeldib kellegi tehtud foto ja tahad seda korrata või oma särtsu lisada? Anna tuld! Mulle isiklikult meeldib, kui minu idee (olgu siis mis valdkonnas tahes) paneb kellelgi teisel ka mõtterattad liikuma ja sellest areneb välja, midagi hoopis suuremat, hoopis ägedamat!

Aga…?
Viita 😉 Kellegi teise töödest inspiratsiooni saada ei ole häbi asi. Küll aga on see, kui sa kellegi teise ideed enda oma pähe esitled 😉
Veel üks näide?
YouTube on täis erinevate laulude covereid. Kaunite häältega noored (ja ka vanad) lauljad esitavad oma versioone suurte staaride loomingust. Ka suure staarid esitavad oma kolleegide palasid. Kuid keegi neist ei reklaami seda kui enda lugu. Vaid enda versiooni sellest loost.
Lihtne?


Jep! On küll. Aga selline pisike detail kiputakse tänapäeval ära unustama. Kuid….

If life gives You lemons… Make the damn lemonade!

 Loomulikult ei ole ma tänases postituses kirjutanud kõikidest tahkudest. Vaadake kui pikk see postitus juba praegu sai 😉

Aga kui teil, mu armsad, on veel küsimusi või mõtteid, mida arutada, siis andke teada! 
Või noh.. Kui pildistama tahate minna, siis noh.. Lähme! 😉

5 thoughts on “Aga kust sa selle mõtte üles korjasid?

  1. Hei!
    No seda toredam väljakutse ju 😉
    Tegelikult ma arvan, et kui asja hästi rahulikult võtta, siis tubli koostöö tulemusena on võimalik kõikidest takistustest üle hüpata 😀 Või pildistamise puhul.. Pildile hüpata 😉

  2. 8-9.okt?
    See nädalavahetus on mul juba kahjuks hõivatud..

    Kirjuta mulle Facebooki! Püüame ühise aja leida 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga